Twój koszyk

Moje konto [nie jesteś zalogowany]
Zarejestruj się
0,-zł
Suma:

ostatnio przeglądane

Jesteś w: Strona główna > Jak czytać wykres MTF

Jak czytać wykres MTF


MTF, funkcja przenoszenia modulacji (ang. Modulation Transfer Function), to ustandaryzowany sposób określenia jakości i możliwości obiektywów. Wykres MTF przedstawia zdolność do przenoszenia kontrastu przy różnych gęstościach linii.

 

Oś pozioma obrazuje odległość, w milimetrach, od centrum do rogu kadru. W wypadku aparatów z matrycą 24 x 36mm lub aparatów na film będzie ona wynosić 22mm, gdyż tyle wynosi połowa przekątnej kadru.  W przypadku ogromnej większości lustrzanek cyfrowych z matrycą o standardzie wielkości APS-C (o wymiarach ~ 15 x 23mm) będzie ona wynosić ok. 14-17mm. Natomiast w przypadku Sigmy serii SD oraz DP 12,5mm.

''

wielkość sensora rejestrującego dł. (w mm) połowy przekątnej
24 x 36 mm (std. 35mm) ~ 22 mm
15 x 23 mm (std. APS-C) ~ 15 mm
(Sigma SD i DP)
~ 12,5 mm

''

Oś pionowa reprezentuje kontrast, a najwyższą wartością jest 1 (doskonałe przenoszenie).

 

Przykładowy wykres jest wynikiem testu przeprowadzonego w warunkach studyjnych. Fotografowana tablica testowa ma naniesione pary linii o różnej gęstości - 10 lp/mm oraz 30 lp/mm (gdzie "lp" to jedna para linii). Ponadto istnieje podział na linie ułożone równolegle do krzywizny obiektywu (tzw. linie M od ang. Meridional) oraz linie ułożone prostopadle do krzywizny obiektywu (koncentrycznie, tzw. linie S od ang. Sagital).

 

Odczyt dla linii o gęstości 10 lp/mm opisuje kontrast obiektywu i oznaczony jest kolorem czerwonym. Wykres ciągły dotyczy linii S, natomiast wykres przerywany linii M. Kolorem zielonym oznaczony wykres dla 30 lp/mm i opisuje on ostrość obiektywu. Tu także wykres ciągły dotyczy linii S, a wykres przerywany linii M.

 

Obiektyw doskonały posiadałby wykres, na którym wszystkie cztery linie (czerwona i zielona; ciągła i przerywana) biegłby od 0 do 22mm na poziomie 1. Niestety nie ma obiektywów doskonałych. Najczęściej kontrast spada w kierunku rogów kadru. Warto jednak pamiętać, że dla użytkowników aparatów cyfrowych z matrycą w formacie APS-C interesujące są wartości odpowiadające najwyżej 14-17mm od centrum kadru (tyle w przybliżeniu wynosi połowa przekątnej takiej matrycy). Dlatego też w przypadku wykresów MTF dla obiektywów cyfrowych (seria DC) oś pozioma kończy się na wartości 12,5 mm.

Poniżej przykładowy wykres MTF dla obiektywu Sigma 18-50mm F2.8 EX DC MACRO:

'' ''
Sprawdź status swojej przesyłki:
Numer przesyłki
  • Łukasz M.
    gadu-gadu!
  • Łukasz J.
    gadu-gadu!
  • Agnieszka
    gadu-gadu!
Odwiedź Sigma Global
Gwarancja jakości obsługi
Dołącz do nas!
Masz pytania - zadzwoń !
Recenzje i nagrody
Opineo
Godziny otwarcia
Sigma OS